Maroko off road 14-21-24 kwietnia

„Zdobywanie pradawnych twierdz i bezdroży Sahary”

Wyprawa na 8 lub 11 dni

Wypad poprowadzi polski pilot i marokańscy przewodnicy.

Program wyprawy:

1 DZIEŃ: Lotnisko Warszawa Chopin – wylot godz. 7:20 (trzeba być ok.2 godz. wcześniej) Przylot do Agadiru ok. 10:40. Wyjazd samochodami terenowymi 4x4 w kierunku oazy Skoura . Po drodze zwiedzamy Ksar Ait Benhaddou – potężną militarną wioskę ulepioną z gliny. Ten wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO bajkowy obiekt jest jednym z najbardziej znanych i fotografowanych zabytków Maroka, wykorzystywanych jako tło w wielu filmach. Data jego powstania jest owiana tajemnicą. Ustne przekazy datują jego powstanie na XI wiek, ale słyszy się też, że może pochodzić z VIII wieku. Nazywany ”ludzkim mrowiskiem” ksar jest plątaniną małych uliczek, które miejscami zamieniają się w korytarze, schody i podwórka prywatnych domów.  Ta baśniowa twierdza jest tak piękna, że aż wydaje się nierealna. Obejrzymy ten obiekt najpierw z lekko oddalonego wzgórza po drugiej stronie rzeki. Następnie udamy się nad rzekę, gdzie panorama ksaru jest najefektowniejsza, a potem przejdziemy przez rzekę i wespniemy się na wzgórze wąskimi uliczkami-schodami, by obejrzeć zabytek i okolicę ze szczytu. Po drodze mijamy małe sklepiki i stragany oraz malarzy malujących oryginalnymi farbami szafranowymi. Na szczycie, na którym stoją ruiny wieży obronnej roztacza się przepiękna panorama na miasteczko i otaczające go góry.

Przerwa na kawę lub lunch(płatne). Przejazd do oazy Skoura sławnej z najwspanialszych kazb (twierdz) w Maroko i wielkiego gaju palmowego. Po drodze mijamy wspaniałą kazbę Ben Moro, pochodzącą z XIII wieku, odrestaurowaną i zamienioną na luksusowy hotel i docieramy do kasby Amirhidl. Budowla ta pochodzi z XVII wieku i podobnie jak Ait Benhaddou, była wielokrotnie filmowana i reprodukowana w wielu publikacjach. Jej sylwetka zdobi stary banknot 50-dirhamowy. Zwiedzanie kazby. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Czas wolny.

2 DZIEŃ: Śniadanie (9:00-9:30). Wyjazd do Tinerhir (ok.godz. 10:00). Po drodze do wąwozu Dades – naturalnego arcydzieła natury uformowanego przez wody spływające z Atlasu Wysokiego, mijamy pierwszą starą kazbę Ait Mutad, a następnie podjeżdżamy do oddalonej o 5 km wioski Ait Youl pod bajkową warownią o czerwonych murach, zjawiskowo usytuowaną na wzgórzu. Dalej trasa prowadzi krętą drogą, by po 10 km  tuż za wioską Tamlalt zaskoczyć nas niezwykłymi obłymi nawisami skalnymi zwanymi   „doliną palców” lub „wzgórzami ludzkich ciał”. Dalej jedziemy wijącymi się dzikimi serpentynami po niemal pionowej ścianie aż do hotelu-restauracji Timzzillite. Tam z tarasu widokowego podziwiamy panoramę doliny.

3 DZIEŃ:  Śniadanie (9:00-9:30).  Wyjazd w kierunku Tamnougalt (10:00 - 10:30). Przejazd wyjątkowo widokową trasą terenową (off road), przypominającą krajobraz marsjański 😉 przez masyw Jbel Sarhro do miasteczka Nkob. Lunch na trasie z wcześniej zakupionych produktów lub zamówiony u naszych przewodników(płatny). Po południu docieramy do XVI-wiecznej kazby(twierdzy) Tamnougalt, gdzie spędzimy najbliższą noc. Śpimy w pokojach, w których dawniej mieścił się harem władcy tego zamku. Dla chętnych zwiedzanie muzeum i otaczającego go ksaru(glinianej wioski) i ogrodów. Niezwykła atmosfera i unikatowy, bardzo surowy, wręcz pierwotny wystrój tego hotelu nikogo nie pozostawi obojętnym. Kolacja, a potem wieczór z etniczną muzyką afrykańską – hipnotycznym, transowym gnawa.

4 DZIEŃ: Śniadanie na tarasie, z którego roztacza się niepowtarzalny i niezapomniany widok na wioskę , palmowy gaj i przepiękne masywy górskie, które otaczają tę bajeczną oazę (9:00 -9:30)Wyjazd do M’Hamid około godziny 10:30. Po drodze podjeżdżamy do ruin starej kazby w sąsiedztwie, a następnie udajemy się w stronę Zagory, gdzie robimy przerwę na kawę, lunch(płatne) lub zakupy. Następnie wyruszamy na pustynię drogą wiodącą wzdłuż Doliny Draa, zapełnioną gajami palmowymi. To dawny szlak karawan i zarazem najpiękniejsza dolina Maroka. Krótki przystanek w Tamgroute na zwiedzanie małej fabryki ceramiki, w której obejrzymy proces powstawania naczyń. Tutaj w przyfabrycznym sklepie możemy zakupić oryginalną, w stu procentach wykonaną ręcznie ceramikę po rozsądnych cenach.

Po południu docieramy do naszej magicznej, pustynnej Bazy Palm Tree.Zakwaterowanie w domkach – namiotach wybudowanych z gliny. Czas wolny. Kolacja. Wieczorem ognisko ze śpiewem i muzyką naszych marokańskich przyjaciół.

5 DZIEŃ: Śniadanie( 9:00-9:30) Dla chętnych 3-4 godzinna pustynna wyprawa na wielbłądach z możliwością zorganizowania pikniku na pustyni (płatna) lub wycieczka w głąb pustyni na quadach(płatna). Początek 10:30-11:00. Po południu czas wolny. Możliwość wyjazdu lub spaceru do miasteczka, zwiedzanie starego ksaru w M’Hamid. Zachód słońca na wydmach otaczających bazę. Kolacja. Wieczorny koncert muzyki saharyjskiej.

6 DZIEŃ: Śniadanie (9:00-9:30). Po śniadaniu wyruszamy na pustynny off-road samochodami terenowymi. Docieramy do najwyższych wydm Maroka – Erg Chigaga. Zdobywanie wydm. Lunch na pustyni w cieniu tamaryszka lub w pustynnym obozie(do ustalenia, płatne). Czas wolny. Wieczorny powrót na Bazę Palm Tree. Kolacja. Animacje.

7 DZIEŃ: Śniadanie (9:00 – 9:30) Wyjazd w kierunku Tarudant. Po drodze zwiedzamy Taliouine –  marokańską stolicę szafranu. Wizyta w Cooperativa Souktana de Safran, największej kobiecej spółdzielni w mieście. Możliwość obejrzenia filmu o zbiorach i powstawaniu tej najdroższej przyprawy świata, oraz zakupienia czystego, najwyższej jakości szafranu, herbat i kosmetyków z jego dodatkiem. Przerwa na lunch lub kawę (płatne). Dojazd do Tarudant – miasta, w którym zakochał się francuski prezydent Jacques Chirac, zwanego „małym Marrakeszem”. Wizyta i zakupy na olbrzymim souku (bazarze) w centrum medyny(starego miasta) otoczonej wielkimi murami obronnymi. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Animacje.

8 DZIEŃ: Śniadanie dla osób wylatujących do Warszawy godz.7:00-7:30) Wyjazd na lotnisko o godz. 8:00. Samolot odlatuje o godz.11.20.

Dla osób pozostających do wtorku: śniadanie 8:00 – 8:30, wyjazd w kierunku Tafraut 9:30. Trasa wiedzie przez piękne i wyjątkowo zróżnicowane pasma górskie Antyatlasu. Przystanki w najbardziej widokowych punktach. Dojazd do Tafraut, miasta położonego w egzotycznej kotlinie zapełnionej gajem palmowym z daktylowcami i migdałowcami na czele. Otaczają go niezwykłe formacje skalne w odcieniach różu, czerwieni, szarości i ochry oraz stare, prawie średniowieczne „wrośnięte” w skały wioski . Okolice Tafraut to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Maroko. Zakwaterowanie w hotelu w Dolinie Ameln. Wyjazd do miasta. Przerwa na odpoczynek, zakupy, kawę lub lunch. Możliwość kupna dobrej jakości kosmetycznego oleju arganowego. Olej arganowy - i kosmetyczny, i jadalny - jest produktem unikatowym, zwanym płynnym złotem Maroka, wytwarzanym z orzeszków arganii czarnej, endemicznego drzewa występującego tylko na terenie Maroka.  Po południu wyruszamy zwiedzać przestrzenne dzieło belgijskiego artysty Jeana Verame’a zwane Les Roches  Peints – Malowane Skały. Spacer między unikatowymi formacjami skalnymi, których część została pokryta przez artystę naturalnymi farbami by, jak to określił Verame, połączyć ziemię z niebem.  Czas wolny. Kolacja. Animacje.

9 DZIEŃ: Śniadanie(9:00-9:30) Po śniadaniu(10:30) wyjazd na  zwiedzanie wąwozu  Gorges Ait Mansour, oazy Idaissa i agadiru Amtoudi . Dla chętnych piknik w plenerze (płatny) lub zabieramy ze sobą swoje jedzenie. Po południu przejazd doliną Ameln do wioski Oumesnat i dla chętnych zwiedzanie zrekonstruowanego XVII wiecznego tradycyjnego domostwa „Maison Traditionelle des Ameln”(płatne). Dno doliny porasta gaj palmowy a w nim daktylowce, migdałowce i drzewa oliwne Po  drodze mijamy malownicze wioski z czerwonymi domkami przytulonymi do otaczających je skał o identycznym kolorze. Powrót do hotelu. Czas wolny. Kolacja. Animacje.

10 DZIEŃ: Śniadanie(9:00-9:30) Wyjazd do Agadiru (10:00 -10:30) Jedziemy wyjątkowo piękną i krętą trasą przecinającą malownicze pasma Antyatlasu. Dojazd do Agadiru. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, plaża, spacery po nadmorskiej promenadzie. Dla chętnych zwiedzanie ruin starej kasby usytuowanej na wzgórzu, z którego roztacza się piękna panorama na Agadir i okolicę. Kolacja.

11 DZIEŃ:  Śniadanie(8:00-8:30) Wyjazd na lotnisko 8:45. Planowy wylot o godz. 11:20. W Warszawie jesteśmy o godz. 18:15.

KOSZT 8 - dniowej wyprawy (14-21.04 2018) wynosi od osoby:

700 EURO + cena biletów samolotowych w dwie strony (cena przy 4-6 osobach w samochodzie)

Zaliczka w Polsce: 200 Euro, plus cena biletów samolotowych. Po przyjeździe do Maroka reszta kwoty (500 Euro) będzie pobierana w pierwszą dobę pobytu. Koszt rezygnacji na dwa tygodnie przed planowanym wylotem i krócej wynosi 200 Euro i jest pobierany z wpłaconej wcześniej zaliczki. Rezerwacja jest ważna po wpłaceniu zaliczki  i kwoty na zakup biletów(bilety można nabyć samodzielnie, lub powierzyć zakup organizatorom)

 *- Ponieważ cena wynajmu samochodu za dzień jest stała, dzielimy ją na ilość osób podróżujących w samochodzie, tak więc przy: - 3 osobach koszt wyprawy wzrasta do 880 Euro + cena biletów samolotowych w dwie strony, przy – 2 osobach do 1150 Euro + cena biletów samolotowych w dwie strony,  a dla – 1 osoby cena wyniesie 1950 Euro + cena biletów samolotowych w dwie strony.

Cena obejmuje:

- transport klimatyzowanymi samochodami terenowymi 4x4 i zwiedzanie według harmonogramu, który może ulec zmianie z powodów niezależnych od organizatorów( wstępy płatne dodatkowo)

- zakwaterowanie plus dwa posiłki dziennie(śniadanie i obiadokolacja)

- dyspozycyjność samochodów w miejscach zakwaterowania

- opiekę doświadczonych marokańskich przewodników i polskiego pilota

Istnieje możliwość wykupienia dla wszystkich ubezpieczenia podróżnego(płatne dodatkowo)

KOSZT 11 - dniowej wyprawy wynosi od osoby:

1000 EURO +cena biletów samolotowych w dwie strony (cena przy 4-6 osobach w samochodzie) 

Zaliczka w Polsce: 300 Euro, plus cena biletów samolotowych. Po przyjeździe do Maroka reszta kwoty (700 Euro) będzie pobierana w pierwszą dobę pobytu. Koszt rezygnacji na dwa tygodnie przed planowanym wylotem i krócej wynosi 300 Euro i jest pobierany z wpłaconej wcześniej zaliczki. Rezerwacja jest ważna po wpłaceniu zaliczki  i kwoty na zakup biletów (bilety można nabyć samodzielnie, lub powierzyć zakup organizatorom)

Zgłoszenia podając imię, nazwisko, wiek i numer telefonu przesyłajcie na info@wypadydlasingli.pl

Dane do wpłaty zaliczki znajdują się w zakładce Kontakt

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.